Jakich formalności należy dopełnić, aby dostać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński, czyli wsparcie finansowe otrzymywane od ZUS. Aby go dostać należy:

  • mieć działalność gospodarczą lub być zatrudnionym
  • zgłosić chęć opłacania ubezpieczenia chorobowego poprzez wypełnienie druku ZUS ZUA, regularnie i terminowo opłacać ubezpieczenie chorobowe (za przynajmniej jeden pełny miesiąc, najlepiej już ten poprzedzający miesiąc z porodem). Aby mieć pewność, że płatność za składkę dojdzie w terminie należy zrobić przelew na parę dni przed terminem (10. każdego miesiąca).
  • nie ma żadnej karencji wyczekiwania do zasiłku, tak więc nie trzeba czekać 90 dni jak w wypadku zasiłku chorobowego (oznacza to, że składkę na ubezpieczenie chorobowe wystarczy zapłacić w miesiącu poprzedzającym poród, a nie jak w wypadku L4 na 3 miesiące przed wystąpieniem choroby. Jednak jako, że nigdy nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpi poród, dla pewności można zacząć płacić składkę wcześniej)
  • urodzić dziecko
  • zgłosić chęć otrzymywania zasiłku do ZUS poprzez złożenie wypełnionego druku ZUS Z-3a wraz z oryginałem odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka.
  • Dobrze jest też dać pismo z numerem konta, na które zasiłek ma być przelewany (konto prywatne a nie firmowe), bo inaczej ZUS będzie wysyłał zasiłek przekazem pocztowym, co nie dość że dłużej trwa to jeszcze kosztować będzie nas ok. 65zł co miesiąc (opłata dla poczty).
  • Jeśli składać pisma ma ktoś za nas, np. małżonek to lepiej jest przygotować pisemny wniosek z prośbą o przyznanie wniosku i dołączyć dowód osobisty. Nie wszystkie ZUSy robią problemy, ale może przydać się także upoważnienie wystawione dla małżonka.
  • Normalny czas wypłacania zasiłku to 20 tygodni dla 1 urodzonego lub przyjętego dziecka, ale możliwe jest wydłużenie tego czasu do 22 tygodni. Aby uzyskać dłuższy okres wypłaty zasiłku należy napisać to w uwaga na druku ZUS Z-3a oraz dla pewności na piśmie z prośbą o przyznanie zasiłku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>